UA | RU
Контактна інформація
Київ

Порівняння світлодіодних та галогенних ліхтарів

У минулому вибір лампочки зводився до двох простих факторів: кількості ват та особливості форми. Проте стрімкий розвиток технологій та поява на ринку світлодіодних випромінювачів кардинально змінили правила гри.

Сьогодні світлодіодні ліхтарі є явними фаворитами в різних сферах використання — від повсякденних цілей до професійних завдань — і планомірно витісняють галогенні аналоги. Чому так відбувається та чи слід слідувати цьому тренду? У нашому огляді ми пояснимо різницю між галогенним та світлодіодним випромінювачами.

Порівняння світлодіодних і галогенних ліхтарів для вашого вибору

Галогенні лампи з'явилися на початку 2000-х років, ставши енергоефективнішою заміною традиційним лампам розжарювання, які не забезпечували достатнього освітлення, швидко нагрівалися та перегоряли. На цьому тлі зростання популярності галогенів не стало чимось дивним, і досі ці випромінювачі використовуються для освітлення житлових приміщень, офісів та торгових центрів, у прожекторах для фото- та відеознімання і не тільки.

В індустрії з виробництва ліхтарів галогени також іноді зустрічаються, наприклад, у ручних, налобних та пошукових моделях. Але тут пальму першості утримують їхні конкуренти — ліхтарі на основі світлодіодів, представлені у різних категоріях.

Щоб добратися до істини та зрозуміти, чому умовний ліхтар налобний світлодіодний є кращим за галогенний, слід заглибитися в особливості роботи кожного випромінювача.

Принципи роботи ламп різного типу

Галогенні та світлодіодні ліхтарі працюють за різними принципами. Це визначає низку кінцевих параметрів джерела освітлення, відповідно до яких і вибирається варіант, що якнайкраще відповідає певним вимогам.

Яскравість, енергоспоживання, швидкість і ступінь нагрівання — це далеко не всі характеристики, що залежать від типу випромінювача, тому варто вибирати з особливою ретельністю.

Що таке галогенна лампа?

В основі роботи галогенних ламп лежить принцип розжарювання. Від традиційних аналогів вони відрізняються тим, що, крім інертного газу, всередині колби знаходиться галоген (зазвичай це домішок йоду або брому). Це сприяє постійному відновленню вольфрамової нитки, що підвищує світловіддачу та збільшує термін служби випромінювача, якщо порівнювати його з традиційною лампою.

Що таке світлодіодна лампа?

LED (світловипромінюючий діод) є компонентом із декількома електродами, який проводить струм в одному напрямку. Достатньо вставити в батарейний відсік акумулятор і натиснути на кнопку ввімкнення у ліхтарі, щоб запустити постійний рух електронів у напівпровіднику, який перетворює електрику на світло за принципом електролюмінесценції.

Порівняння галогенів та світлодіодів

Отже, галоген чи світлодіод — що вибрати? Як ми вже розібрали, це типи лампочок з різними принципами роботи, а значить, різним рівнем ефективності та іншими характеристиками, що відрізняються одна від одної.

Підхожий тип випромінювача залежить від ваших потреб, і ви повинні розглянути особливості кожного з них, перш ніж приймати рішення.

Яскравість

Принцип роботи лампи визначає, наскільки ефективно вона перетворюватиме енергію на світло. Порівняння потужності галогенних і світлодіодних ламп дає однозначну відповідь: лідером тут є світлодіоди. Вони генерують набагато більше світла на ту ж потужність у порівнянні з галогенними лампами, дозволяючи отримати набагато більше світла за меншого енергоспоживання.

Якщо бути точнішими, галогени випромінюють 16-24 люмен на Вт, тоді як світлодіоди генерують 80-100 люмен на Вт. Тобто, якщо взяти світлодіод на 15 Вт, він освітлюватиме простір на такому ж рівні, як галоген на 85 Вт.

Колірна температура

«Теплота» освітлення вимірюється за шкалою Кельвіна (К), і чим вище це значення, тим холоднішим є промінь.

Природна температура галогенної лампи становить 3000К, що трохи «біліше» за колірну температуру лампи розжарювання, для якої цей показник не перевищує 2700К. Водночас світлодіоди не мають обмеження щодо температури світла: вона може сильно відрізнятися залежно від типу діода та складати від 1800К до 6500К, надаючи вам ширший вибір під певні потреби.

Енергоефективність

Світлодіодний ліхтар споживає на ±85% менше енергії, виробляючи ту саму кількість світла. Отже, висновок також очевидний: галогенна лампа є менш енергоефективною, особливо з урахуванням того, що вона споживає більше електроенергії та виділяє більше тепла за ідентичної світловіддачі.

Безпека

З параметра вище випливає інший фактор: безпека та зручність експлуатації. Як ми вже згадали, розбираючи галогенна лампа плюси і мінуси, вона виділяє багато тепла. Якщо конкретизувати: близько 80% споживаної нею енергії перетворюється на тепло, розжарюючи колбу аж до 1200°C. Це підвищує ризик займання у разі наближення джерела світла до легкозаймистих об'єктів, а також ймовірність отримання опіків у разі необхідності екстреного демонтажу випромінювача після роботи.

Чи виділяє світлодіод тепло? Звісно, але не в такій кількості. Лише 10-20% його енергії трансформується в тепло, тому він є набагато безпечнішим у використанні.

Термін служби

Експлуатаційний термін світлодіодів становить не менше 25 000 годин, заразом галогенні лампи найвищої якості здатні працювати до 3 600 годин. Для розуміння в цифрах: при роботі протягом 4 годин / день світлодіод зберігатиме працездатність упродовж 15 років і навіть довше, водночас термін служби галогену за таких умов становитиме лише 2-3 роки.

Це цікаво! Кожен ліхтар акумуляторний світлодіодний від бренду Fenix комплектується високоякісними діодами, термін служби яких сягає 50 000 годин.

До того ж повторювані цикли ввімкнення / вимкнення не завдають такого негативного ефекту на термін служби діодів, як на галогени.

Вартість

Мабуть, єдиний фактор, у якому галогени виграють у світлодіодів, — це ціна. Перші відчутно дешевші за другі, тому досі займають окрему нішу на ринку як доступні джерела освітлення для будь-якого бюджету. Однак, з урахуванням того, які мають галогенні лампи характеристики, ця «перевага» має зворотний бік медалі.

Хоч галогени коштують дешевше, подумайте про те, що вони перегорають швидше за світлодіоди, а значить, вам доведеться купувати їх набагато частіше. Це ще один «плюс» у скарбничку світлодіодів, які є економнішими з огляду на витрати у довгостроковій перспективі.

Підбиваємо підсумки

Щоб визначити переможця у битві між галогенами та світлодіодами, давайте вивчимо порівняльну таблицю з ключовими характеристиками ламп кожного типу:

Галоген

LED

Яскравість

16 - 24 лм / Вт

80 - 100 лм / Вт

Споживання енергії

90 Вт

8 Вт

Колірна температура

±3000К

1800К - 6500К

Вироблення тепла

(% від загальної енергії)

80%

20%

Середній термін служби

3600 год

25000 год

Як видно, навіть без урахування окупності у довгостроковій перспективі, переможцями стають світлодіоди. Це не дивно, адже вони краще за всіма показниками: споживають менше енергії за більшої яскравості, менше нагріваються, пропонують ширший вибір колірної температури та водночас служать відчутно довше. На додаток, з урахуванням різноманітності LED освітлювальних пристроїв в асортименті Fenix, зокрема «прогресивних» моделей як світлодіодні ліхтарі з датчиком руху або з функцією розпізнавання жестів, такі варіанти світла не залишають галогенним аналогам жодного шансу на перемогу.

Написати коментар
0
0